Na jaře a na podzim nastává okamžik, kdy slunce přechází přes rovník a den je stejně dlouhý jako noc. Podzimní rovnodennost nastává 22. nebo 23. září. Podzimní rovnodenností definitivně končí léto. Od této doby jsou dny kratší, noci delší. Je tedy méně světla a příroda vybízí k zklidnění a zpomalení, tak jako to dělá ona.
S podzimní rovnodenností jsou spojené oslavy sklizní úrody, např. vinobraní, jablkobraní apod.
Jablka a víno bylo významné i v keltském svátku Alban Elved (Mabon), který oslavoval tento radostný čas hojnosti, veselení se, hostin a návštěv, jako završení úrodné části roku a příprav a tvoření zásob na střídmé zimní období. Tento svátek o podzimní rovnodennosti byl významný pro upevnění vztahů rodiny, přátel, kmene.
Později i naši předci oslavovali úrodu a projevovali ji vděčnost. Tvořili tradice, které děkovaly přírodě, Bohu a udržovaly sousedské, přátelské a rodinné vazby. A to už zmíněné vinobraní, jablkobraní, tak různá posvícení a hody. Nešlo pouze o veselení se a hodování, ale taky obřad a poděkování za úrodu – peklo se z nové mouky, máku, ovoce, mladé svatomartinské víno na svátek sv. Martina apod.
Chcete zažít, jak takové hody vypadají? Zajeďte se podívat na Moravu, kde se dodnes konají např. Na Hané, Slovácku, Brněnsku. Pokud máte konkrétní tip na událost, podělte se s ní prosím pod tímto článkem v komentářích. Stejně tak budu ráda za vaši zkušenost s tradicemi spojenými s poděkováním za úrodu.
Moje tipy, jak i v dnešní době oslavit sklizeň, i když nic nepěstujete:
- Sklizní nemusí být myšleno jen jedlé suroviny, ale také zážitky, vztahy, které pěstujete. 🙂 Pozvěte přátele, rodinu k sobě a vytiskněte fotky ze společných zážitků. Nebo jeďte společně na výlet do podzimní přírody.
- Upečte si něco ze surovin, které v tento čas zrají. Ať už to jsou švestky, dýně, jablka,…
- Uspořádejte poslední grilování nebo táborák a opečte si na ohýnku podzimní jablka nebo brambory.
- Dopřejte si pohodový čas s partnerem, rodinou nebo přáteli a načněte si k posezení třeba burčák. 🙂 Věděli jste, že burčák je typický pro Čechy, Moravu, Slovensko, Rakousko a Německo? V jiných zemích ho nevyrábí.
- Zajeďte se podívat na pořádané akce (vinobraní, jablkobraní, dýňobraní, hody,…)
- Nakupte sezonní suroviny u farmáře a něco dobrého si z nich upečte nebo uvařte. Inspirací na recepty vám může být i můj web.
Sledujte mě na sociálních sítích Instagramu, Youtube a Facebooku pro každodenní inspiraci.