Voňavé, máslové, vláčné vdolky. Jak ty mi připomínájí babičku, která je často peče i přes náš protest, že už jsme jimi přejedení. Vdolky se pečou dlouhá léta a i v době, kdy nebylo běžné sehnat čerstvé pečivo, je pekla snad každá hospodyňka. Jedí se po upečení (tak jsou nejlepší) a s gulášovou nebo dršťkovou polévkou.
Výborné jsou taky jen tak, třeba ke kakau nebo jako za starých dob – s lámandou. To je bílá káva z melty, do které se vdolek láme nebo přikusuje. Setkala jsem se taky s vdolky na sladko s na kostičky nakrájenými jablky v těstě. A slyšela jsem i vdolcích s rozvařenými jablíčky podávaných na rozpuleném vdolku a zakysanou smetanou navrch.
Jak si nejraději na vdolcích pochutnáváte vy? 🙂
Vdolky | Recept
- 21 března, 2020
- 12
- 2 hod
- Vytisknout recept
Suroviny
- ¼ kg hladké mouky
- ¼ kg polohrubé mouky
- 20 g droždí nebo 1 sáček sušeného droždí na 0,5 kg mouky
- ½ lžičky soli
- 2 lžíce cukru krupice
- 30 g másla
- 20 g sádla
- 30g oleje
- asi 250 ml mléka
- 2 žloutky
Postup
- Step 1
- Vytvořím kvásek: 20 g čerstvého droždí rozdrobím do menší misky, přidám 2 lžíce cukru a chvilku míchám, dokud se nevytvoří kašička. Vliji vlažné mléko, přisypu trochu mouky, promíchám a nechám na teplém místě vzejít asi 15 min.
- Step 2
- Do velké mísy proseji obě mouky přes síto na dvakrát. Udělám v mouce důlek a do něj vliji vykynutý kvásek, přidám sůl a žloutky.
- Step 3
- V menším rendlíku rozpustím máslo a sádlo. Přidám olej, mléko a zahřívám tak, aby ingredience byly rozpuštěné, ale pouze vlažné (jakmile by byla směs tuků horká, zabila by kvasnice a těsto by nevykynulo).
- Step 4
- Vlažnou směs postupně přiliji do důlku ke žloutkům a zapracovávám vařečkou, znovu přiliji a zapracovávám další mouku a takhle pokračuji, až vznikne středně husté těsto. Pokud je potřeba, přidám vlažné mléko. Těsto zadělávám vařečkou přibližně 10 – 15 minut do té doby, než začne tvořit občasné bubliny. Uhnětené těsto upravíme v míse na bochánek, mírně zapráším moukou aby neosychalo, zakryji čistou utěrkou a nechám na teplém místě kynout. Vykynuté těsto by mělo mít 2 – 3 x větší objem.
- Step 5
- Z vykynutého těsta vykrajuji lžící bochánky, které mírně pomoučím a v ruce zpracuji na kulatý tvar. Vdolky dávám na vymazaný plech s mezerami asi 2 – 3 cm. Vdolky potřu bílkem, který zbyl z pečení, posypu mákem, kmínem a solí. V troubě vyhřáté na 160 °C peče dozlatova asi 20 minut. Po vyjmutí vdolky potřu máslem, přikyji čistou uterkou a nechám zchladnout.
Ahojik musim rict ze podobne delala i ma babcka pouze s tim rozdilem ze je pekla na plotne a delala i ty jablecne.Dlouho jsem hledala recept a sem moc rada ze jsem konecne nasla recept ktery se jim podoba .Ale take musim rict ze pro zacinajici kucharinky neni recept dost dobre popsany.Kvasek nemas tak napsano vubec kvasnice do dulku rozdrobit.Pak zase tam je zloutky dat k mouce pak ale ten tuk se leje ke zloutkum ktery sou v te mouce tak kterou mouku pak jeste zapracuji do testa jak tam pises?Jako ja sem zvedava zda se me to podari protoze nejsem bohuzel taky moc chyby z toho popisu.Bylo by fajn kdybys to mohla nejak polopaticteji napsat.Ja vim je to prace ale fanousci a nove zacatecni kucharky ti budou vdecny.😘
Ahoj, děkuji moc za komentář. Postup jsem upravila. Je to už srozumitelnější? 🙂 Jana❤
No, me prekvapuje to „slysela jsem i o vdolcich sladkych“ – jine vdolky nez sladke neznam. Toto jsou bulky, ne vdolky, ale urcite moc dobre (vyzkousim) 😊