Brukev zelná - Češka z Česka
parallax background

Brukev zelná

Moravský vrabec
Leden 28, 2016
Kapustové karbanátky
Únor 3, 2016
 

Brukev zelná je u nás známá spíše jako zelí. Pěstuje se tisíce let a postupem času z ní vznikly kultivary jako brokolice, květák, kapusta hlávková, růžičková a kadeřavá. Těmto kultivarům brukve se budu v tomto článku věnovat.

Využití brukve v kuchyni je široké. Můžeme ji jíst syrovou, vařenou, dušenou, zapékanou i smaženou. Zapojte všechny kultivary brukve do svého jídelníčku. Pro zdraví jsou velmi prospěšné a receptů je mnoho. Postupně je budu zveřejňovat. ;)

Listy brukve obsahují vitamíny (B, C, K, P) a minerály draslík, hořčík, železo, vápník, sodík. Obsahují také cholin, který pomáhá zlepšovat paměť a zabraňují vzniku Alzheimerovy choroby. Tímto výčet důležitých látek nekončí. V brukvi nalezneme také prospěšné glycidy, kateroidy, aminokyseliny, inulin, kyselinu nikotinovou a enzymy. Brukev má pozitivní účinky na mozek a pomáhá při nemocech žlučových cest, žlučníku, jater, při problémech s trávicím ústrojím a při avitaminózách.


1. Hlávkové zelí

V české kuchyni je hlávkové zelí snad nejznámějším kultivarem. Bílé, červené, kyselé, sladké, dušené, sterilované či syrové k české kuchyni prostě patří! Úžasná kombinace knedlo-vepř-zelo se stala našim národním jídlem. Bez kysaného zelí se neobejde spousta tradičních pokrmů. Hlávkové zelí na všechny způsoby nejen skvěle chutná, ale také obsahuje minerální látky a vitamín C. Proto se mi také mnohdy říká český citron.

 

2. Květák a 3. Brokolice

I brokolice obsahuje velkou řadu vitamínů (C, E, B1, B2), minerálů (fosfor, vápník, draslík,…) a vlákniny. Podobným druhem zeleniny je květák, kterému se hlavně dříve říkalo karfiol (krásně mi to zní :) ) Květák i brokolice obsahují sloučeniny, díky kterým pomáhají při hubnutí a hlavně pomáhají snižovat riziko vzniku rakoviny.

 

4. Kapusta růžičková a 5. Kapusta hlávková 

Nejvíce podobná starým odrůdám je kapusta hlávková. Všechny druhy kapusty jsou výborným posilovačem imunity, kdy naše tělo zásobují vitamíny (A, B, C, E) a minerály (hořčík, draslík, vápnák, fostor a další), které spolu s vlákninou pomáhají detoxikovat organismus. Konzumace kapusty vede také k lepší fyzické výkonnosti a psychické odolnosti. A to se hodí! :)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *