Co je to droždí? Tuhle otázku si řekl možná každý, kdo pohlédl na kostku zvláštní béžové hmoty. Tato surovina se tradičně přidává pro kynutí do těsta, např. na koláče, koblihy, vánočku nebo mazanec.
Droždí (lidově kvasnice) jsou živé organismy, které mají schopnost přeměnit cukry obsažené v mouce na alkohol a oxid uhličitý, který následně způsobí kynutí. Konkrétně se jedná o živé buňky kvasinek druhu Saccharomyces cerevisiae.
Dobrá zpráva je, že droždí mohou používat i vegetariání, jelikož neobsahuje žádnou složku živočišného původu. Droždí se prodává čerstvé (viz fotka) i sušené, které má stejné složení, ale déle vydrží. Čerstvé droždí skladujte v chladničce. Na teple by začalo pracovat a vykynulo by. Pokud je droždí prošlé, nemusí dobře kynout.
Jaké přidat množství záleží vždy na konkrétním receptu a postupu.
Na závěr jednoduchá pravidla pro správný kvásek z droždí – kvasinky jsou totiž holky náročný! Ale nebojte, není to taková věda:
• Pracujte s potravinami pokojové teploty.
• S těstem pracujte v teplé místnosti, aby se kvasinky ve droždí mohly lépe rozmnožovat.
• Vysoké teploty kvasinkám naopak škodí, tak dejte pozor, aby nepřišly do styku s moc teplým mlékem, pokud jej ohříváte.
• Kvásek nesmí přijít do přímého styku se solí. Sůl vždy promíchejte s některou z ostatních surovin.
• Těsto řádně propracujte, jednak aby se ke kvasinkám dostal vzduch.
• Těsto vkládejte vždy do vyhřáté trouby, aby se nesrazilo.
Bez zajímavosti není, že do 90 let se vyrábělo České droždí v Olomouckém Seliku. Po zpackané velké privatizaci (díky soudruzi Klauzi a Zemane) se závod prodal Francouzskému laSafre a nějakou dobu se vyrábělo pod jejich značkou, postupně se výroba převážela do Francie a nakonec zde zůstala jen balírna, která se před 15 lety taky zavřela. České droždí tedy koupíte už jen z Francie.