Nejspíš ta tam jsou doby, kdy u kdejakého stavení na vsi byl vykrmován vepřík, a kde v mrazivých dnech, v období od Tří králů do masopustního úterý, nadešel čas zabíjaček.
Zabijačky jsou dnes už spíš folklórní akcí a neslouží výhradně k obživě rodiny a blízkých přátel, jako to bývalo dříve, i přesto nejsou úplně zapomenuty. Období domácích zabijaček nastává v zimním období a končívalo o masopustním úterý.
V zimním období se dalo maso lépe uchovat, hutná jídla byla vyhledávána a lidé nemuseli obstarávat pole, tak měli na zpracování masa čas. Ze stejného důvodu se taky v zimním období pořádaly svatby – byl čas a dostatek jídla a masa ze zabíjačky.
Zabijačka, to ale nebývalo jen tak. Před samotnou zabijačkou byla potřeba připravit řada věcí. Hospodyně navařily kroupy a krupky určené do jitrnic a jelit, přichystaly koření, které se mlelo den předem, aby bylo co nejčerstvější. Z koření nesměla chybět majoránka, pepř, nové koření, česnek a leckdy i hřebíček, zázvor, tymián, saturejka, paprika a muškátový květ. Přesné složení koření si každý řezník střežil po generace.
Nezbytná byla byla také příprava nádob na maso, vnitřnosti, sádlo a škvarky,… hospodáři chystaly špejle, necky a velké množství horké vody. Řezníci se starali o to, aby sekáčky a nože byly řádně ostré.
Dochovalo se mnoho prastarých zvyků. Například ten, kdy hospodář vepře soudil a četl praseti před zabitím jeho ortel. Prase zabíjel řezník, který byl ústřední osobou celé zabijačky a byl tak patřičně hoštěn jídlem i alkoholem.
Při zabijačce bylo mnoho práce a prase se zpracovalo celé, jak se říká, od rypáčku po ocásek. Pomáhala tak celá rodina a přátelé. Výslužka ze zabijačky, jako např. černá polévka (prdelačka) jitrnice a jelita, ale i škvarky a kusy masa se roznášela místnímu faráři, starostovi, veliteli hasičů a učiteli, jako dar.
Jitrnice (jaternice) a jelita patří mezi nejtypičtější pokrmy zabijačky. Jitrnice se obvykle připravují z masa vařené hlavy nebo bůčku, vařené kůže a syrových jater. Někdo přidává plíce a slezinu, bílé pečivo, koření a vývar. Tmavá jelita se dělají z vepřového masa, krve, krup a kousků pečiva.
Jestli budete mít někdy možnost účastnit se na zabijačce, řádně si akce užijte!
Dejte mi vědět do komentářů, jestli jste na nějaké zabijačce byli a na čem si při zabijačce nejraději pochutnáváte. 🙂
Zajímají vás podobné články, tipy na česká jídla a suroviny? Sledujte mě i na sociálních.