Přástky - Češka z Česka
parallax background

Přástky

Lucky
Prosinec 13, 2015
Vánoce
Vánoce
Prosinec 24, 2015

Společenský život v zimě a adventu si lidé na vsi užívali při draní peří, předení lnu či konopí na kolovratu. Scházeli se v jedné chalupě, při práci zpívali, vyprávěli si různé historky, jedli co hostitelka připravila a také pili. Takovýmto sejitím se říkávalo přástky a podle dochovaných zpráv bývaly bujaré a ne moc mravné.

Církvi se nezamlouvaly obzvláště v adventním čase, kdy lidé měli rozjímat a modlit se. Od 16. do poloviny 19. století dokonce panoval zákaz pořádání společenských bujarých přástek pod trestem pokuty nebo bití. Existovaly předpisy o tom, jak zabránit „nezbednostem a nemravnostem“. :) Zákazy ale úspěšné moc nebyly. Podařilo se je ale omezit tak, že se nekonaly v období od Štědrého dne do Tří králů (6. ledna). Období přástek končilo před zahájením předvelikonočního půstu. 

Přibližně mezi 18. a 19. století se lidé začali přizpůsobovat církevnímu pojetí adventu a tento čas respektovali jako období klidu, půstu a modliteb. Jak už jsem psala v minulých článcích, adventní čas byl pro naše předky tajemné období. I v době sílícího křesťanství měly však vliv pohanské prvky. Lidé mimo jiné věřili, že v adventu je brána mezi živými a mrtvými tenčí a mrtví se tak mohou na krátký čas vracet. Pochopitelně se toho báli, tak si vymýšleli různé tajemné obyčeje a pověry, věštili budoucnost. V adventním čase slaví svátky několik svatých (sv. Barbora, sv. Mikuláš, sv. Lucie,…). Ve dnech těchto svátků chodívaly/chodívají různé masky, která ale mají s postavami křesťanských světců společné pouze jméno.

2 Comments

 1. Zajímavý článek! 🙂 Jde z něho hezky cítit ten přechod od pohanství ke křesťanství… 🙂 Tyhle věci mě zajímají. Můžu se zeptat odkud čerpáš a kde bych se o těchto starých tradicích, které nejsou až tak známé, mohla dočíst?

  Včera jsme měly zrovna s mamkou takovou debatu, že celý advent a Vánoce vymyslela církev proto, aby se lidé v dlouhých zimních večerech nenudili – spousta práce, přípravy, chystání, úklid a na nemravnosti nezbyde čas 😀 Ani já ho teď nemám a to ani nejsem doslova věřící 😀

  Měj se krásně!

  T.

  • Češka z Česka napsal:

   To jsem moc ráda, že se ti články líbí a tradice zajímají! 🙂

   Čerpám jednak z osobních zkušeností a zkušeností příbuzných, tak z knížek, které jsem si půjčovala v knihovně. Co si tak vzpomínám, tak to byly knížky od Kamily Skopové – Hody půsty, masopusty a České zvyky a tradice. Pak různé knížky co měli v knihovně, kterými jsem listovala a dělala si zápisky. 🙂 Taky byl krásný pořad na ČT2, Naše tradice: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10519120758-nase-tradice/dily/

   Měj krásné dny a děkuji za komentář!? ❤
   Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *