Všechny Kateřiny, Káti, Kačenky, Katky,… slaví svůj svátek 25. 11. V současné době to bývá celkem běžný den, ale dříve byl ve znamení tanečních zábav, kterým se říkávalo Kateřinské. Panovalo na nich tzv. ženské právo.
Kateřinské zábavy a plesy bývaly poslední před adventem, dobou předvánočního půstů, kdy se zábavy nemohly konat. Tento den se kdysi oslavoval také obchůzkami v maskách či divadelnímu scénkami, ve kterých hrály hlavní roli ženy. Svátek neslavily pouze Kateřiny, ale pamatovalo se i na svatou Kateřinu, jak už to v minulosti bývávalo zvykem.
Kateřinským zábavám se říkávalo“babské plesy“, protože se na nich uplatňovalo tzv. ženské právo. To znamenalo, že o celou organizaci, občerstvení i nájem hudby se staraly ženy. Ženy si také samy vybíraly tanečníky, a to celý den a celou noc až do rána. Svým tanečním partnerům dávaly zdobené pečivo nebo zdobený koláč, kterému se říkalo vrkoč. Základem vrkoče bylo těsto a na něm různě velká konstrukce z dřevěných špejlí s navěšeným sušeným ovocem a různými ozdobami.
Pranostika Svatá Kateřina strčí housle do komína a sundá kolovrat z půdy připomíná, že po kateřinských zábavách začal rozjímající advent a období přástek.
A kdo byla sv. Kateřina?
Legenda říká, že Kateřina byla krásná a moudrá křesťanka, která pocházela z bohaté alexandrijské rodiny v Egyptě, který byl součástí Římské říše. Problém nastal, když Kateřina vyzvala císaře, aby přestal být pohanem a stal se křesťanem. Dostala se za to do vězení, byla postavena před sbor učenců a filozofů, kteří je měli její víru v Boha rozmluvit, avšak sami byli obráceni ke křesťanství. Císař za to dal Kateřinu mučit. Běžné mučení ji nezlomilo, a tak pro ni byl sestrojen speciální mučicí nástroj – kolo s ostrými železnými hroty po obvodu, které ji měly rozřezat tělo. Podle legendy však uhodil blesk a stroj se rozbil. Císař tedy nechal Kateřinu setnout mečem. Stalo se tak kolem roku 307. V této době byli křesťané pronásledováni a popravováni. O pár let později, v roce 313 za císaře Konstantina, bylo křesťanství povoleno. Příběh sv. Kateřiny byl oblíbený hlavně ve středověku. Na obrazech je často vyobrazována s mečem a ozubeným kolem, které ji mělo mučit. Oblíbil si ji taky Karel IV., který ji na Karlštejně nechal postavit kapli se stěnami vykládanými drahými kameny.
Sv. Kateřina je patronka studentů, filosofů, pedagogů, teologů, dívek, pařížské university, advokátů, knihtiskařů, švadlen, soukeníků a řemeslníků pracujících s kolem nebo nožem a vězňů.
Víte o nějakém městě, vesnici, kde se Kateřinské zábavy ještě konají? Budu ráda za vaše zprávy!
P.S.: Katkám vše nej! 🙂
Na Moravě jsou Kateřinské zábavy celkem běžné. U nás na Slovácku – konkrétně na Jižní Moravě kolem města Kyjova má ,,Kaču“ každá druhá dědina 🙂
To je skvělé! 🙂