Podzim - Češka z Česka
parallax background

Podzim

Šunkofleky
Listopad 16, 2015
Kateřinské zábavy
Listopad 25, 2015
 

Podzim. Přes den ještě svítí sluníčko, ale dny se krátí a noci jsou chladné. Podzimní období není tolik oblíbené jako jiná roční období, ale přesto se z něj můžeme těšit. A obzvlášť tento podzim byl krásný – teplý a dlouho hrál všemi barvami. Užili jste si ho?

 

Podzim byl a je časem sklizně. Na stromech dozrálo ovoce, na poli jsou k vyorání brambory a řepa, vinohrady jsou plné uzrálých hroznů. Sbírají se také kaštany, žaludy, ořechy, šípek, hloh,…Stěhovaví ptáci už odletěli do teplých krajin a ze severu k nám přiletěli havrani. Podzimní silný vítr láká děti k pouštění draků a s opadaným listím přichází ranní mlhy a deště.

Lidé už od nepaměti usilovali o to, aby měli zajištěn dostatek potravy a už od jara vynakládali velké úsilí, aby byla hojná úroda. Vedle tvrdé dřiny se naši předkové uchylovali k řadě magických praktik, které měli zajistit vhodné meteorologické podmínky. Křesťané se modlitbami obraceli ke svým patronům. Pohané i křesťané byli za úrodu náležitě vděční a děkovali za ni. Z přírody měli ledacos vypozorované a vznikla řada pranostik - rčení, která se snaží dávat do souvislosti určité meteorologické jevy a roční dobu. Konec sklizně se musel pochopitelně náležitě oslavit. Oslavy sklizně patřily k nejrozšířenějším lidovým zvykům a prý byly velmi bujaré. (Zajímalo by mě, jak bujaře naši předkové slavili s porovnání se současnými oslavami.)

Pranostik je jich mnoho. K podzimu se váží např. tyto:

Panny Marie narození, vlaštoviček rozloučení. (8. září)

Od Panny Marie Sedmibolestné teplota rychleji poklesne (15. září)

Od Ludmily světice obouvej již střevíce. (16. září)

Po svatém Matouši – čepice na uši. (21. září)

Na svatého Václava babí léto nastává (28. září)

Na svaték Jaronýma, stěhuje se k nám už zima (30. září)

Mlhy v říjnu - sněhy v zimě.

Studený říjen - zelený leden.

Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.

V říjnu mráz a větry - leden, únor teplý.

Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

 

Dnešní doba je pohodlnější. Nezajímáme se tolik o to, jaká bude úroda, protože většina z nás si ovoce a zeleninu koupí, než aby ji pěstovala. Pokud je někde špatná úroda, mnohdy nás to ani nezatíží, protože supermarkety jsou vždy plné. S přicházejícím podzimem ale míváme pochmurnou náladu. Neradi se loučíme se slunečným létem. Nemusíme mít už ale na konci léta (nebo snad ještě dřív) špatnou náladu z toho, že přijde podzim, bude tma a sychravo. Co bude, bude. Až podzim přijde, užijme si ho takový, jaký je. A tento byl tak krásný! Jen si vzpomeňte! :)

Teď je listopad, stromy ztratily své barevné listy a jsou připraveny na zimu. Počasí je pochmurnější a častěji prší, na zahradách je už listí shrabané, jablka a ořechy posbíraná. A právě v tento čas si ráda užívám teplo domova nebo útulné prostředí kavárny, zachumlaná v huňatém svetru nebo šále. A když prší, ráda z okna sleduju pobíhající lidi v dešti a poslouchám zvuk dopadajících kapek na okna. Čím dál raději mám ráda podzim. Baví mě, jak se příroda ještě naposled zabarví, jak se všechno uklízí, zazimovává a připravuje na zimu. A na konci podzimu přichází další krásné období -  advent.

Vždy je na co se těšit! Pamatujte na to :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *