Od června do července se těšíme ze sladkých třešní – srdcovek s měkkou dužinou a chrupavek s tuhou dužinou. Třešně jsou nejlepší a nejzdravější dále nezpracované, ale kdo by si odpustil třešňovou bublaninu nebo třešňový koláč se zakysanou smetanou?
Proč je doporučeno třešně jíst?
Jeden důvod ten, že skvěle chutnají. 🙂 Výborně ladí k různým masům a vyzrálým sýrům, jak čerstvé, tak zavařené. Z nadbytku můžeme připravit také mošt.
Důvodů je ale mnohem více – třešně posilují obranný systém organismu, prospívají srdci a oběhové soustavě, chrání srdce a cévy před poškozením, mají protizánětlivé účinky, chrání tělo před působením volných radikálů, podporují vylučování škodlivých látek, čistí ledviny, podporují růst kostí a zubů, mají mírně projímavý účinek (pomáhají proti zácpě a není doporučeno zapíjet třešně větším množstvím vody nebo mlékem), chrání před vznikem dny, přispívají k léčbě diabetu a působí proti rakovině.
Třešně obsahují vitamin C, kyselinu listovou, beta-karoten, draslík, fosfor, vápník, železo, zinek, křemík a jod, kterého obsahují třešně největší množství v porovnání s ostatními vnitrozemskými zdroji. I u třešní platí, že utržené se stopkou vydrží déle čerstvé a čím jsou tmavší, tím obsahují vyšší množství minerálních látek.