Druhá květnová neděle patří našim milým maminkám. Ne tedy jen ta druhá květnová, ale v tento čas si jejich lásku a péči připomínáme. Víte, jak Den matek vznikl?
Jak už to u svátků, zvyků a tradic bývá, původ není jednoznačný. Historicky i kulturně se měnil a přizpůsoboval. Jeho kořeny můžeme vidět už ve starověkém Řecku, kde probíhal jako svátek jara, plodnosti a matek s uctíváním pohanské bohyně Rhey. V Římě byl podobný svátek nazývaný Matronalia zasvěcen bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a budoucích matek.
V 16. století se slavil křesťanský svátek, nazývaný Mateřská neděle, jako oslava Marie, matky Ježíše Krista, později se vztahovala na oslavu všech matek. Všichni sloužící v církvi na tento den měli volno, aby navštívili svůj mateřský kostel. Místo, kde se narodili a kde žili jejich rodiče. mamince měli upéct koláč, cestou jí natrhat květiny a květinami vyzdobit kostel.
V novodobé historii je Den matek spojován se dvěmi ženskými jmény. první z nich, Julia Wardová Howeová byla americká básnířka, která v roce 1870 vyzývala ženy ke sjednocení proti válkám a chtěla stanovit datum Dne matek. Tenkrát však neuspěla. Povedlo se to až Anně Marii Jarvisové v roce 1908, americké průkopnici za práva žen a matek. V roce 1914 pak Den matek oficiálně schválil kongres a prezident Wilson, který den svátku Den matek určil na druhou květnovou neděli. V tento den žádná americká matka nepracovala a nestarala se o domácnost. Vše připadlo na manžela a děti. Maminky dostávaly dárky, přáníčka a bílý karafiát.
U nás se Den matek začal oficiálně slavit až od roku 1923, především díky dceři prvního československého prezidenta, Alici Masarykové.
Potěšte (nejen) dnes svoji maminku návštěvou, obejmutím, poděkováním a třeba i něčím dobrým. Co třeba tímhle nepečeným tvarohovým dortem? 🙂