Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj… Však to znáte. 😉 První máj je svátkem lásky, to věděl už básník Karel Hynek Mácha, ale také Svátek práce a v lidové tradici je počátek května spojen se stavěním májek.
Stavění májek
Máje, nebo také májky, jsou silné, rovné a vysoké stromy, které muži staví na návsích i náměstích. Užívané jsou často smrky, borovice, jedle i břízy. Někde se druhy stromů kombinují – kmen je z jednoho stromu a vršek z jiného. Důležité je, aby byla májka zelená (symbol vitality). Kmen je vždy hladký, rovný a vršek je zdoben barevnými stuhami (důležitá je červená barva jako symbol krve a života). V minulosti bylo zdobení májek ryze ženskou záležitostí. Májka na vsi stojí někdy i po celé léto, někdy do druhého dne, kdy je slavnostně pokácena.
Dříve, někde možná ještě i dnes, mládenci mezi sebou soutěží, kdo jako první uřízne špičku z pokácené májky. Ten, který vyhrál, si mohl vybrat dívku, která s ním musela tancovat. Pokud by nechtěla, musela se vykoupit penězi nebo soudkem piva. V minulosti se májka hlídala, aby ji někdo neukradl. Mládenci z vesnice se totiž vždy snažili ukrást májku ze sousední vsi, nebo alespoň ozdobu z ní. Pokud se mládencům podařilo ukrást celou májku, postavili ji vítězně do své vesnice s nadepsanou cedulkou, ze které vesnice pochází. To pro poraženou vesnici byla ostuda a rvačka na sebe nenechala dlouho čekat. 🙂
Májka se nestavěla jen ve středu obce či u stavení vrchnosti a nepředstavuje jen symbol jara, ale také lásky.
Chlapci stavěli tajně v noci menší májky pod okny dívek na důkaz lásky. I tyto malé májky musely být zelené a rovné. Jinde stavěli chlapci májky pod okny dívek, se kterými se už předtím sblížili. Pro rodiče dívek pak ráno nečekalo milé překvapení.
Svátek práce
Se změnou režimu po roce 1948 se stal První máj politickým svátkem s povinnými průvody s transparenty a politickými hesly. To už je naštěstí pryč. Prvního května je státní svátek, Svátek práce, a tak si tento den můžeme užít volno třeba v přírodě plné rozkvetlých stromů.
Lásky čas
Polibek pod rozkvetlou třešní nebo jiným ovocným stromem je krásný rituál, díky kterému láska páru neustane. 🙂
Vyražme do probouzející se přírody a těšme se z jarních dnů plných voňavých rozkvetlých stromů, květin a stále teplejšího počasí. A co jen První máj, celý květen, celé jaro! 🙂
Krásně popsaná historie, vůbec jsme netušila o těch malých májkách:-)
Díky za osvětu.. Krásný víkend a především 1.máj 🙂
Any