První máj | Češka z Česka
parallax background

První máj

Filipojakubská noc
Duben 28, 2016
Ředkvičky
Květen 12, 2016
 

Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj... Však to znáte. ;) První máj je svátkem lásky, to věděl už básník Karel Hynek Mácha, ale také Svátek práce a v lidové tradici je počátek května spojen se stavěním májek.

 

Máje, nebo také májky, jsou silné, rovné a vysoké stromy, které muži staví na návsích i náměstích. Užívané jsou často smrky, borovice, jedle i břízy. Někde se druhy stromů kombinují - kmen je z jednoho stromu a vršek z jiného. Důležité je, aby byla májka zelená (symbol vitality). Kmen je vždy hladký, rovný a vršek je zdoben barevnými stuhami (důležitá je červená barva jako symbol krve a života). V minulosti bylo zdobení májek ryze ženskou záležitostí. Májka na vsi stojí někdy i po celé léto, někdy do druhého dne, kdy je slavnostně pokácena.

Dříve, někde možná ještě i dnes, mládenci mezi sebou soutěží, kdo jako první uřízne špičku z pokácené májky. Ten, který vyhrál, si mohl vybrat dívku, která s ním musela tancovat. Pokud by nechtěla, musela se vykoupit penězi nebo soudkem piva. V minulosti se májka hlídala, aby ji někdo neukradl. Mládenci z vesnice se totiž vždy snažili ukrást májku ze sousední vsi, nebo alespoň ozdobu z ní. Pokud se mládencům podařilo ukrást celou májku, postavili ji vítězně do své vesnice s nadepsanou cedulkou, ze které vesnice pochází. Májka se nestavěla jen ve středu obce či u stavení vrchnosti a nepředstavuje jen symbol jara, ale také lásky. Chlapci stavěli tajně v noci menší májky pod okny dívek na důkaz lásky. I tyto malé májky musely být zelené a rovné. Jinde stavěli chlapci májky pod okny dívek, se kterými se už předtím sblížili. Pro rodiče dívek pak ráno nečekalo milé překvapení.

Se změnou režimu po roce 1948 se stal 1. Máj politickým svátkem s povinnými průvody s transparenty a politickými hesly. V dnešní době si už naštěstí můžeme 1. Máj užít jako den oslavy lásky a těšením se z jarních dnů plných voňavých rozkvetlých stromů, květin a stále teplejšího počasí. A co jen 1. Máj, celý květen, celé jaro! :)

Vaše Češka z Česka♡

 

 

1 Comment

  1. An.Abel napsal:

    Krásně popsaná historie, vůbec jsme netušila o těch malých májkách:-)
    Díky za osvětu.. Krásný víkend a především 1.máj 🙂
    Any

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *