Rajčatům se také poeticky říká rajská jablíčka a pěstují se v mnoha velikostech a odrůdách. Narazit můžeme na červená a kulatá, podlouhlá, malá a třeba i žlutá. Rajčata, která jsou vypěstovaná v sezóně na zahradě nebo na farmě chutnají a voní nejlépe, o tom žádná. 🙂 V našich podmínkách plodí od června do října.
Jak tomu už u zeleniny bývá, i rajčata jsou velmi zdravá a bohatá na antioxidanty, které pomáhají snižovat riziko civilizačních chorob a rakoviny.
Rajčata obsahují řadu minerálních látek a vitamínů, které chrání tělo proti volným radikálům a nabízejí ochranu proti nemocem. Účinnou látkou v rajčatech je lykopen – to je karotenová složka, obsažená v buněčných stěnách, která dává rajčatům červenou barvu. Tepelnou úpravou se uvolňuje a lépe se vstřebává. Rajčata tepelně upravená poskytují dvakrát více lykopenu než syrová. Čím jsou plody menší, tím silnější mají účinek.
Ve zkratce:
- rajčata mají zklidňující účinky a pomáhají před únavou a stresem
- zlepšují náladu a spánek
- mají antibiotický účinek, brzdí množení a růst mikroorganismů a plísní
- posilují vylučování trávících šťáv, zlepšují činnost žaludku, střev
- zlepšují trávení, mají mírný projímavý účinek
- posilují činnost ledvin
- posilují srdce a chrání před vysokým krevním
- rajčata zlepšují krvetvorbu, stav cév, kapilár, křečových žil a prasklých žilek
A co si z rajčat připravit?
Špatnou volbou rozhodně není dát si je jen tak syrové nebo nakrájené v zeleninovém salátu. Rajčata mám ráda také nakrájená spolu s vařenými vejci a na drobno nakrájenou cibulkou. Můžete si je také usušit nebo uvařit lečo či rajskou polévku a pak mi klidně dejte vědět, jak se vám to povedlo. 🙂
Sledujte mě také na sociálních sítích a neuniknou vám žádné novinky a zajímavosti, které se sem nevejdou.