Jistě víte, že je Sněžka hora, dokonce nejvyšší hora České republiky, která měří 1603 m n. m. V tomto článku vám shrnu pár základních informací, které můžete využít, pokud se rozhodněte Sněžku zdolat. 🙂
Na Sněžku se můžete vydat hned několika způsoby z Pece pod Sněžkou. Parkování je ve městě za 120 Kč na celý den, a pokud se vydáte pěšky, celý den vám cesta vážně zabere. Parkovali jsme v pátek v 10:30 hod a po našem příjezdu se během pár minut zaplnilo celé parkoviště. O víkendu je vytížení parkoviště pravděpodobně větší, tak na to raději pamatujte a vyjeďte dříve. Nejjednodušší, nejrychlejší a nejdražší variantou jak se dostat na Sněžku je, že se svezete lanovkou. S touhle variantou jsme při naší cestě vůbec nepočítali, protože jsme chtěli jít pěšky a vychutnat si tak krásy Krkonošského národního parku, který stojí za to vidět. Pro náš turistický výlet jsme si vybrali trasu značenou zeleně. Cestou k Chalupě na Rozcestí jsme nepotkali snad žádného dalšího turistu, široko daleko byla pouze naše čtyřčlenná skupinka. V Chalupě na rozcestí jsme si dali oběd – tématicky polévku Krkonošské kyselo (55 Kč) a Maso na houbách s rýží (109 Kč). Obojí můžeme doporučit. Ceny jsou nižší než např. na Luční boudě, kde jsme oběd plánovali. Posilnění jsme se vydali dál, tentokrát už po červené turistické trase, přes Studniční horu na Luční boudu, hodně frekventovanou zastávku turistů. I tam jsme se na chvilku zastavili a dali si vynikající dezert – palačinky s borůvkami, zmrzlinou, šlehačkou (100 Kč) a výborné místní pivo Paroháč (50 Kč). Posilnění jsme se vydali dál na cestu přes Úpské rašeliniště. Před námi už byla vidět Sněžka a my posbírali všechny síly na cestu po strmé skalnaté hoře. Vybrali jsme si strmější, sice kratší, ale o to horší cestu. 🙂 Cesta je ale důležitější než cíl a my pak ze sebe mohli mít ještě větší radost, že jsme ji dobře zvládli.
Ze Sněžky jsme se vydali po žluté turistické trase směrem na Růžovou horu a Růžohorky. Z Růžohorek jsme pokračovali po zelené turistické trase do Pece pod Sněžkou. Cesta zpět vedla skoro celá lesem, byla kratší a rychlejší, ale kupodivu možná náročnější, protože po přímém scházení dolů bolí od nárazů kolena a chodila.
Pokud byste chtěli jít stejnou cestou jako my, koukněte se na mapu naší trasy ZDE. Cestou uvidíte krásný výhled na hory, plno borůvek, květin, motýlů, růžových paloučků vřesu obecného a borovice kleč. Takže se domluvte s kamarády, koukněte se na předpověď počasí, oblečte se pohodlně a sportovně, vemte si s sebou raději repelent proti klíšťatům, opalovací krém, neprofukavou bundu, sluneční brýle, peníze, svačinu, dost pití a vyražte! Nebudete litovat!
Cíl! Už jsme na Sněžce! 🙂
Víte, že první český název Sněžky byl Pahrbek Sněžný, později Sněžovka a až od roku 1823 Sněžka? Název Sněžka je odvozem od pojmenování „sněhem pokrytá“.
Naše první zastávka – Chalupa na Rozcestí, kde jsme si dali oběd:
Naše druhá zastávka na posilnění – Luční bouda:
Líbil se vám článek a nechcete, aby vám unikly další? Sledujte mě také na sociálních sítích a vše se včas dozvíte. 🙂