Pampeliška, neboli také smetánka lékařská, je odolná a krásná bylinka, rostoucí od jara do zimy prakticky všude. Zářivě žluté květy pampelišky zdobí v hojném počtu louky už od časného jara. Na zahradách nejsou mnohdy vítané, protože se rychle šíří a vytlačují pěstěný trávník. Po odkvětu vytvoří semena ochmýřenou kouli, která se pomocí větru rozsévá do okolí. V lidovém léčitelství má pampeliška cenné místo. Užívají se listy, stonky, květy i kořen.
Celá rostlina je jedlá v syrovém i sušeném stavu. Z listů se dělají saláty. Já je také ráda přidáván nakrájená na míchaná vajíčka a na chleba. Z květů se vyrábí sirupy podobné medu. Receptů s různými úpravami pampelišky, smetánky lékařské, je mnoho. Postupně Vás s některými z nich seznámím. 🙂 Trhejte pampelišku vždy jen z čistého místa na louce, zahradě, nikdy ne podél silnic nebo u chemicky ošetřených polích, to je ale asi jasné 😉
Účinky:
Pampeliška odbourává škodliviny z těla, čistí krev, podporuje látkovou výměnu, trávení a je silně močopudná. Výborně se hodí pro jarní očistu jater. Používá se při poruchách ledvin, močových cest, žlučníku a jater. Pampeliška také snižuje hladinu krevního cukru v krvi, proto je diabetikům doporučováno jíst denně až deset syrových stonků pampelišek. Také pro jarní očistu jater, žlučníku a ledvin je doporučeno jíst denně 5 – 10 stonků pampelišky po dobu 3 týdnů. Pampeliška pomáhá také revmatikům a při kožních chorobách. Právě při kožních chorobách pomáhá bílá tekutina, která z pampelišky po utrhnutí vytéká. Používá se hlavně v lidovém léčitelství na bradavice, které se pampeliškovým mlékem potírají 2 – 3x denně, dokud neodpadnou. Pokud tuto metodu zkusíte, nevystavujte se slunci, ať předejdete alergické reakci. Pozor si dejte také na oblečení, protože bílé pampeliškové mléko jde z oblečení špatně vyprat.
Pampeliškovému kořenu se pro jeho účinky říká „český ženšen“. Obsahuje hořčiny jako taraxacin, hodně inulinu, bílkoviny, třísloviny, cukry, silice, kaučuk, silice a z minerálních látek hlavně měď. Kořen sbíráme na jaře, před rozkvětem, nebo na podzim. Je to proto, že důležité látky se na podzim uchovávají v kořenu na zimu a na jaře se ještě nestačily dostat do rostliny. Kořeny se sbírají buď ráno, nebo večer. Kořen pampelišky je možné užívat čerstvý, ale i usušit do zásoby.
Listy obsahují kyselinu křemičitou, betakaroten, křemík, draslík, vápník, železo a vitamín A, B, C, D. Mladé listy mají hořkosladkou chuť a výborně se hodí do salátů. Nejlepší chuť mají mladé lístky časně z jara (někde se uvádí do Velikonoc, i když jsou Velikonoce každý rok jindy). Pampeliška roste až do zimy, proto mladé lístky si můžeme dopřát po celou sezónu, jen více hořké. Listy pampelišky povzbuzují organizmus a podporují hubnutí.
Květy obsahují mj. flavoidy, karotenoidy, silici,… Listy a květy je nejlepší sbírat kolem poledne.
Čaj (odvar) na pročištění organismu
z kořene:
2 lžičky drobně nakrájeného kořene přeliji čtvrt litrem vroucí vody, nechám louhovat 15 minut a piji vlažný.
z listů:
Na jeden hrnek čaje (odvaru) je potřeba hrst mladých pampeliškových listů, které natrhám na malé kousky, přeliji vroucí vodou a necháme louhovat 5 minut.
V lidových kuchařkách se často objevuje recept na snadno dostupný pampališkový med. Připravíte si ho taky?
Pěkně obsáhlý článek:)
Já osobně miluju hlavně sirup z pampelišek, ale čaj také vyzkouším 🙂
Hezký zbytek víkendu
Děkuji mockrát 🙂 Sirup se chystám teprve vyzkoušet 🙂