Křen má obrovskou sílu – jak do štiplavé chuti, tak do léčebných látek. Obsahuje velké množství vitamínu C a hořčičné oleje, které ovlivňují lepší prokrvování, zvyšují odolnost proti nemocem a působí jako přírodní antibiotikum. Už půl lžičky zastavuje růst některých choroboplodných zárodků.
Věděli jste, že se křen dříve přidávat do kadidel k vymítání ďábla? Jestli to fungovalo netučím, ale nachlazení vymete z těla určitě! 🙂
- Jeho pronikavá vůně dokáže pořádně protáhnout ucpaný nos při rýmě
- Rozpouští usazený sekret na sliznicích dýchacích cest, prodůškách, v plicích,nosních dutinách, pomáhá při kašli
- Povzbuzuje činnost jater a žlučníku
- Pomáhá při revmatismu, dně
- Pomáhá při infekčních onemocněních močových cest a potížích při močení
- Povzbuzuje činnost jater a žlučníku
Tip pro nachlazení: Nastrouhejte křen a už při dýchání pronikavé štiplavé vůně se léčíte. 🙂
Tip na bolest svalů, revmatické klouby, ischias: Nastrouhejte křen, smíchejte ho s moukou nebo vepřovým sádlem (aby křen nebyl na kůži moc silný), potřete směsí lněné plátýnko a přiložte na bolavé místo.
Křen patří do čeledi brukvovitých, stejně jako zelí a ředkve, a je výbornou surovinu na zimu. Naši předkové ho před vznikem ledniček bez problému přechovávali ve sklepích, kde vydržel měsíce. Vitamín C naštěstí není jenom v pomerančích!
Pozor: Nejezte křen ve vysokých dávkách. Optimální denní dávka je max. lžíce čerstvě nastrouhaného křenu denně. To víte, je prostě silný.
Jak si na silném křenu pochutnat? Mohu vám doporučit např. křenovou pomazánku a moje oblíbené jídlo v zimě – vepřové závitky s křenem a jablky, protože takhle kombinace (jablka, křen, vepřové maso, smetana), je prostě dokonalá!