Český Krumlov
parallax background

Český Krumlov

Králik na hořčici a smetaně
Srpen 3, 2016
Mrkev
Srpen 16, 2016
 

Český Krumlov je jedním z nejkrásnějších měst světa, zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví – UNESCO. Leží v Jihočeském kraji a bývá nazýváno Branou Šumavy, spolu s dalšími městy Šumavského podhůří jako Sušice, Vimperk, nebo Prachatice.

Český Krumlov má kolem 13 000 obyvatel a rozlohu 22, 16 km². K vidění je toho ve městě a okolí více než dost. Na to, abyste vše stihli, nestačí celý den. Doporučuji zůstat ve městě déle a podívat se i mimo město, na krásná místa Šumavy

Městem protéká řeka Vltava a rozkládá se pod hřebenem Blanského lesa.  K vidění je na řece vidět spoustu loděk s vodáky.

Podle pověr žijí na březích Vltavy mnozí skřítci a vodníci, kteří si stráží svoje perlorodky, pro jejichž chov a kvalitu byl Český Krumlov kdysi znám. :)

Ve městě je několik vyhlídek na město z různých stran a krásná zákoutí. 

Plášťový most

V minulosti byl Český Krumlov sídelním městem mnoha mocných českých rodů (Vítkovců, Pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenberků a Schwarzenberků), které cíleně pečovaly o jeho výstavbu a reprezentativní charakter. Historie je velmi rozsáhlá. Výklad nechám na odbornících. :)

Český Krumlov je významným českým kulturním střediskem. Ve městě je velké množství galerií, muzeí. Konají se zde různé festivaly a regionální akce. Nejzajímavější kulturní vyžití přináší však nejspíš otáčivé hlediště Městského divadla, kdy herci hrají pod širým nebem a hlediště se s diváky za herci otáčí.

Zámecká věž

Sgrafito - nástěnná technika, která vznikla a prodělala největší rozkvět v období renesance je k vidění na mnoha domech ve městě. 


V Českém Krumlově jsme strávili celý den a hned jak jsme přijeli jsme věděli, že tady nejsme naposledy. Příště se podíváme i do okolí a zůstaneme hned několik dní. Městem proudí plno turistů, na řece je plno plujících loděk s vodáky a na každém rohu je občerstvení, tradiční český trdelník, mnoho kaváren, restaurací a penzionů.

A kam zajít ve městě na oběd? Cestou jsem hledala přes mobilní aplikaci Restu a našla jsem restauraci s dobrým hodnocením, hezkým interiérem, dobrými cenami a nedaleko od centra. Jmenovala se Prima restaurace a bohužel nebyla vůbec prima. Kulajda a kaplická cmunda byla hodně podprůměrná. Nebudu vám to raději ani popisovat. :) Dobré doporučení na restauraci budu mít snad přístě! ;)

...Zmrzlina a tradiční český trdelník byl však výborný! :)

 
 

Líbil se vám tento článek? Sledujte mě také na sociálních sítích a nic vám neunikne! :)

6 Comments

 1. Martina napsal:

  Do Českého Krumlova se chystám na konci srpna a neskutečně se tam těším! Byla jsem tam naposled tak 10let zpět a pamatuji si, že to tam bylo úžasné!
  Já jsem si už vytipovala pár restaurací kam bych chtěla zajít např. řízková restaurace Pivoňka, U dwau Maryí, Papa’s Living nebo Krčma Markéta. Určitě nestihnu všechno, protože budeme jenom na jednu noc, ale případně můžu dát vědět jaké to tam kdybys měla zájem 🙂

  • Češka z Česka napsal:

   Jee, děkuju, určitě budu ráda za tipy kam příště zajít! 🙂
   Užij si pobyt v Českém Krumlově! 🙂

 2. badaxe napsal:

  S počtem obyvatel v Č. Krumlově, jste to docela hodně přehnala 🙂 ČK má asi 13 000 obyvatel, tedy asi 1/5. No a rozlohu jste mu dala jako menšímu okresu, žádných 1 615 km², ale docela normálních 22,16 km². A samozřejmě že jsou v ČK i prima restaurace, ovšem v centru, kde je to spíš pro japonce a další turisty, jsou restaurace buď předražené, což je ta lepší verze, nebo drahé a hnusné, což je ta častější a nejen v ČK, Kdysi zde byla cikánská hospoda, už bohužel zaniklá, kde se objevovala jídla hodně „etnická“ a musím říci že skvělá. Jinak je asi lepší si najít něco dál od centra, třeba v Rybářské. Ale co loni byla skvělá hospoda, může letos být hnus na entot

 3. Lia napsal:

  Moc krásný článek, o letních prázdninách se chystám Český Krumlov navštívit a tak bych se chtěla zeptat, ze které vyhlídky jste byla focená na fotce ?

  • Češka z Česka napsal:

   Děkuji moc za komentář a pochvalu. 🙂 Bohužel si už nepamatuju, jak bych cestu popsala. Když budete procházet město, určitě na ni narazíte. Bylo tam dost turistů, takže nejspíš běžná trasa. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *