Jednou z asociací k České republice je neodmyslitelně pivo. A na to můžeme být právem hrdí. V pivovarnictví jsme světovou špičkou a vedle piv plzeňského typu máme řadu větších i malých pivovarů. Češi vařit pivo prostě umí!
Asi pro vás nebude překvapením, že Česko má největší spotřebu na hlavu, ale i výrobu piva na světě. 🙂
Pivo patří vedle vody a čaje k třem nejvyhledávanějším nápojům na světě. Ze všech je však nejvíce složitý na výrobu a náročný na technologii. Ve vaření piva patříme mezi světové špičky a během minulých staletí jsme vytvořili vlastní pivní kulturu.
Věděli jste, že Pilsner Urquell bylo první pivo plzeňského typu (Pilsner) na světě? A že nejstarší doloženou českou tradicí o vaření piva má pražšký Břevnovský klášter, založený roku 993?
České pivo je chráněným zeměpisným označením Evropské unie. Cílem je zachovat dobré jméno a kvalitu piva vyráběného na území ČR, chránit tradici českého pivovarnictví, technologii výroby, předcházet vzniku napodobenin. Označení České pivo značí pivo vyrobené tradičními metodami v České republice.
Opojná hořkost chmele
Nenahraditelnou surovinou pro vaření piva je chmel. Skvěle se mu daří tam, kde je přiměřeně teplé a suché klima. Chmel otáčivý se u nás v České republice nejvíc pěstuje na chmelnicích v okolí Žatce, Úštěku a Rakovníku. Chmel se sklízí krátce před dozráním, koncem srpna či počátkem září. Následně se suší při teplotě do 40 stupňů. Věděli jste, že se používají pouze samičí šištice? Obsahují totiž lupulin – prášek, který má typickou hořkou chuť a kořeněnou vůni.
Chmel má využití např. i v kosmetice. Dokáže dokonce omladit a rozzářit pokožku. A to i při vnějším použití. 🙂 Výtažky z chmelových šištic se přidávají do krémů pro citlivou a ochablou pleť. Přidává se také do šampónů na vlasy, protože pomáhá proti jejich vypadávání a lupům.
Druhů piva, jeho chutí, barev i vůní je mnoho. A vyznat se v nich není vůbec jednoduché, ale pokud máte pivo rádi, tak zábavné. 🙂 Pivo výborně doplňuje některá jídla, hlavně ta česká nebo kterákoliv tučnější jídla. Třeba taková vypečená husa, guláš nebo jiné české omáčky ve spojení s pivem tvoří výbornou dvojku. A nemusí se pít pouze k jídlu. Existuje řada receptů, kde je pivo jednou ze surovin. To je taky paráda!
Pivo obsahuje významné množství vitamínů skupiny B, které mají mimo jiné příznivý vliv v léčbě kožních nemocí. S ničím se to ale nemá přehánět, a s pitím alkoholu už vůbec ne. O tom psala už Jubilejní jednota lidumilů na Moravě (v letech 1896-1910):
Varuj se pivní sklenice
Po sklence kdo často sahá,
toho sklenka brzo zmáhá.
Pijan zdraví sobě ruší,
hyne na těle i duši,
rozum a svou lidskost, hodnost propíjí,
klesá pod zvíře a čest svou zabíjí.
Rodiny své blaho podkopává,
kletbou vlastního se domu stává,
postrachem je pro ženu a děti,
každému se musí zošklivěti.