Hluchavka - Češka z Česka
parallax background

Hluchavka

Bez černý
Červen 7, 2016
Ovocné knedlíky
Červen 19, 2016
 

V tomto článku se budu věnovat využití Hluchavky bílé (Lamium album) a Hluchavky nachové (Lamium purpureum), bylinek podobných kopřivě, které ale na rozdíl od kopřivy nepálí a krásně kvetou.

U obou druhů hluchavek sbíráme květ za suchého počasí nejlépe v poledne kolem 12. hodiny. Sušíme přirozeně ve stínu nebo uměle do 35 stupňů. Pokud se rozhodnete sušit přirozeně, slyšela jsem mnoho doporučení hluchavku dosušit krátce uměle, protože má tendenci vlhnout a hnědnout, čímž se stává bezcennou. Hluchavku bílou můžete také koupit v lékárně a specializovaných obchodech. Hluchavka nachová se příliš neprodává, ale podle některých autorů je ještě účinnější než Hluchavka bílá. Oba druhy hluchavek obsahují stejné látky. Mladou čerstvou nať hluchavek můžeme přidat do salátů, polévek, připravit jako špenát.  Sušenou nať můžeme přidat v podobě macerátu do koupele pro celkové zklidnění kůže. Mladé lístečky můžeme přidávat do jarních očistných salátů.


 

Hluchavka bílá a hluchavka nachová příznivě ovlivňuje:

menstruační potíže

posílení dělohy

zánět vaječníků

gynekologické záněty

problémy s močením

prostatu

nachlazení

nespavost

trávení

dýchací systém

ekzémy kůže

hemoroidy

 

Květy hluchavky bílé i nachové obsahují éterické oleje, silice, sliz, třísloviny, glykosidy,cholin, saponin, histamin, antioxidanty, menší množství vitamínů a minerálů. Nať hluchavek je bohatší na minerální látky a stopové prvky. 

U žen hluchavka výborně léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků. Po kontryhelu je druhou nejdůležitější bylinkou do všech  čajových směsí na ženské choroby.

U mužů hluchavka příznivě ovlivňuje prostatu, uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a pomáhá  i při jiných onemocněních močových cest.

 

Způsoby použití:

Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti, příznivě ovlivňuje trávicí  a dýchací orgány. Můžeme ho osladit osladit medem a běžně pít.

Silný odvar z hluchavky se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je také vhodný do sedacích koupelí při hemoroidech.

Čaj (nálev) z hluchavky: 2 kávové lžičky květů zalijeme 1/4 1 vroucí vody, necháme  15 minut vyluhovat, sladíme medem, pijeme 2-3x denně na úpravu  menstruace nebo jako tonikum.

Koupel z hluchavky: 10-15 celých rostlin natrháme na kousky, ráno přelijeme vlažnou vodou tak, aby byly potopené, necháme stát do večera.   Před použitím necháme přejít varem, krátce (maximálně 5 minut)  vyluhovat, slijeme do koupele. Pomáhá při problémech s konečníkem  jako svědění, prasklinky a hemoroidy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *