Češka z Česka
  • Česká kuchyně
    • Suroviny
    • Hlavní jídla
    • Polévky
    • Saláty
    • Slané
    • Sladké
    • Cukroví
    • Nápoje
  • Bylinky
  • Zvyky a tradice
  • Z cest
  • O mně
  • Spolupráce
    • Výstupy v médiích
Zvyky a tradice

Svatební zvyky a tradice

V červnu 2022 mě čekala moje vlastní svatba, a protože mě baví zvyky a tradice, ráda hledám jejich význam, zaměřila jsem se i na ty zvyky a tradice spojené se svatbou. Během celého léta jsem každé pondělí přidávala příspěvek o jednotlivém svatebním zvyku nebo tradici. A protože by byla škoda, aby tyto příspěvky zapadly, přidávám je ještě hromadně do tohoto článku. 🙂

Víte, proč se říká “Svatba v máji, do roka máry”?

Dříve se mělo za to, že po svatbě žena otěhotní. Porod by tak připadal na zimní měsíce, kdy by bylo pro matku i dítě náročnější přežití. Zimy bývaly kruté a hodně sněhu by mohlo zhoršit nebo úplně zamezit dostupnost porodní báby.

Nevěsta a ženich v lese
Nevěsta a ženich v lese
Nevěsta a ženich v lese

Proč nesmí ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech před obřadem?

Říká se, že to přináší smůlu. Tato svatební tradice pochází ještě z dob, kdy byly domluvené sňatky. Rodiče domlouvající sňatek tak chtěli předejít tomu, že by si jeden z budoucích manželů sňatek rozmyslel.
I když v dnešní době útěk (možná) nehrozí, líbí se mi, že ženich uvidí nevěstu ve svatebních šatech až u oltáře. Měli jsme to taky tak.

Slyšela jsem, že je někde naopak zvykem, že se budoucí novomanželé ještě před obřadem fotí, aby byl účes a líčení nejzachovalejší. Čemuž taky rozumím.  Setkali jste se s tím?

Nevěsta se svatební kyticí před oltářem
Nevěsta a ženich jsou od oltáře

Svatební závoj

je běžnou součástí svatebních šatů. Odkud jeho nošení pochází a má nějaký význam?
Podobně jako s tradicí, že ženich nemá vidět nevěstu před svatbou, i závoj plnil tajemný účel v dobách domluvených sňatků. Ženich závoj odkryl až po svatbě, tudíž bylo zaručeno, že si sňatek už nerozmyslí.

Jiné zdroje uvádějí, že závoj má nevěstu chránit před zlými silami a duchy,  kteří ji nepoznají.

A poslední zajímavost: V dřívějších dobách měl svatební závoj i druhou, pozdější funkci – rubáš do rakve.  Měl být tedy pevný a dlouhý tak, aby se do něj dalo zabalit tělo. Nevěsty si ho šily samy nebo s příbuznými.

Měly jste svatební závoj?

Nevěsta ve svatebních šatech
Nevěsta ve svatebních šatech

Svatební dort

je nejen chutnou a krásnou ozdobou svatby, ale má také svoji symboliku a řadu pověr.
Hlavní symbolika svatebního dortu je, že by se měli novomanželé ve společném životě umět dělit. Nejen o hmotné věci, ale i o lásku, pozornost a čas.

Krájení dortu je také jedna z prvních věcí, kterou dělají novomanželé společně, což má značit vzájemnou spolupráci.

Pověra říká, že ten, kro má ruku nahoře, bude zároveň i hlavou rodiny. Taky prý ten, kdo se nože dotkne jako první, bude vládnout v kuchyni.

První kousek má dát ženich nevěstě, druhý nevěsta ženichovi. Další kousek (krájí už klidně zkušený personál) dostává ženichova a nevěstina matka, poté ženichův a nevěstin otec, příbuzní a přátelé.
Každý z hostů by měl sníst alespoň trochu, aby to novomanželům nepřineslo smůlu.

Někde je zvykem péct více menších svatebních dortů – jeden dá nevěsta mamince ženicha (poděkování za syna), druhý ženich mamince nevěsty (poděkování za dceru). Měli jste to tak?

My měli jeden krásný dort, který nám pekla moje svědkyně, jako svatební dar.

Nevěsta a ženich krájí svatební dort
Svatební dort zdobený květy pivoněk

Snubní prsteny

Z drahého kovu si novomanželé vyměňují jako symbol věčného života a celistvosti, kterou představuje kruh.
První zmínky o této svatební tradici jsou už ze starověkého Egypta někdy kolem roku 4 800 př. n. l.

A proč se snubní prsten navléká na prsteníček levé ruky? Starověcí Římané se domnívali, že právě tam vede žíla lásky.

Jaký kov jste pro prstýnky zvolili? A nosíte je stále? My zvolili žluté zlato s jemnou matnou rýhou. Byla to skoro okamžitá volba pro oba a nesundáváme je.

DSC 7509 websize

Svatební kytice

zdobí snad každou nevěstu. Věděli jste, že svatební kytici měly nevěsty už ve středověku? Ta teda nebyla profesionálně uvázaná, jako je tomu dnes. Postačil svazek česneku,🧄 květy ovocných stromů nebo byliny. Jejich význam totiž byl ten, chránit před zlými duchy.

V té době nevěsty kytici neházely do hloučku neprovdaných dívek, aby ta, která ji chytne, se do roka provdala. Neprovdané dívky si místo toho trhaly kousky nevěstiných šatů pro štěstí. Co myslíte, uspěla by takhle tradice i dnes?

Já jsem svoji kytici neházela, ale vyvazovala. Podle počtu slečen jsem na kytici uvázala min. 3 m dlouhé stuhy, kytici dala nad hlavu a holky na rytmickou hudbu chodily dokola. Já se zavřenýma očima stuhy odstřihávala.  Trvalo to tak déle, než samotné hození kytice a moc mě to bavilo. Doporučuji!

Nevěsta se svatební kyticí a závojem
Nevěsta se svatební kyticí, vyvazování svatební kytice

Zametání střepů

je svatební tradice stará už u pohanských dob. Důležitý je hluk, který udělá talíř pro dopadu na zem – má vyplašit zlé duchy.

Dva střípky by si měli novomanželé schovat, aby jim štěstí neuteklo. A prý kolik zapomenutých na zemi zůstane, tolik do manželství přibyde dětí.

Společné uklízení střepů, stejně jako jedení polévky děrovanou lžící u svatební hostiny, má novomanželé zároveň prověřit v tom, jak dokáží spolupracovat.

Měli jste tuto tradici na své svatbě?

1 265 websize

Jak už to bývá, tradice a zvyky se kraj od kraje mohou lišit. Znáte uvedenou tradici jinak nebo bych měla zmínit další? Napište mi to prosím do komentáře. 🙂

Štítky

  • Svatba

Sdílejte:

  • Twitter
  • Facebook

Navigace pro příspěvek

Kochánovické rybníky
Krůtí stehna na šalvěji

Zanechte mi prosím zprávu Cancel reply

Jana Jakusová

Více o mně

Prostřednictvím tohoto webu a sociálních sítí připomínám krásy Čech, Moravy a Slezska. Ať už se jedná o místa, lokální suroviny, velmi staré i novější české recepty, využití bylin, zvyky a tradice.

Nechte si připomenout něco z naší kultury, co možná už víte, nebo jste věděli a zapomněli…

SLEDUJTE MĚ

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Co se děje na Instagramu?

Recept je tak banální, že se ho sem skoro stydím dát, ale třeba vás taky zahřeje nostalgie. ☺️

Šátečky z listového těsta🍓🍓🍓 

Listové těsto
Marmeláda
1 vejce
Moučkový cukr

Listové těsto vyválejte na šířku asi 0,5 cm, rádýlkem vykrojte čtverce, lžičkou přidejte trochu marmelády, strany spojte (můžete vytvořit šáteček ve tvaru trojúhelníku nebo sepnout všechny strany, já zvolila variantu, jakou dělala mamka). Pak jen potřete vajíčkem a pečte na 180 C asi 15 min. 

Pamatuju si, jak je často dělávala mamka, když jsem byla malá. A taky to, jak se snědly ještě teplé, skoro hned po vytažení z trouby. ☺️

🎥 Video si uložte a sledujte mě pro víc inspirace. ♥️

#rychlyrecept #satecky #peceni #domacipeceni #snidane #snack #listovetesto #foodstyling #receptdnes #inspiracevkuchyni #pecimeslaskou #foodbloggercz #varimeslaskou #foodvideo #sladkepeceni #peceni #recepty #recept #rychlerecepty
ceskazceska
ceskazceska
•
Follow
Recept je tak banální, že se ho sem skoro stydím dát, ale třeba vás taky zahřeje nostalgie. ☺️ Šátečky z listového těsta🍓🍓🍓 Listové těsto Marmeláda 1 vejce Moučkový cukr Listové těsto vyválejte na šířku asi 0,5 cm, rádýlkem vykrojte čtverce, lžičkou přidejte trochu marmelády, strany spojte (můžete vytvořit šáteček ve tvaru trojúhelníku nebo sepnout všechny strany, já zvolila variantu, jakou dělala mamka). Pak jen potřete vajíčkem a pečte na 180 C asi 15 min. Pamatuju si, jak je často dělávala mamka, když jsem byla malá. A taky to, jak se snědly ještě teplé, skoro hned po vytažení z trouby. ☺️ 🎥 Video si uložte a sledujte mě pro víc inspirace. ♥️ #rychlyrecept #satecky #peceni #domacipeceni #snidane #snack #listovetesto #foodstyling #receptdnes #inspiracevkuchyni #pecimeslaskou #foodbloggercz #varimeslaskou #foodvideo #sladkepeceni #peceni #recepty #recept #rychlerecepty
2 dny ago
View on Instagram |
1/9
“Na Medarda krápě, 40 dní kape”, říká jedna z českým pranostik na 8. 6. 😳☔️

Déšť je potřebný a uklidňující, ale řekla bych, že za ten propršený květen už stačilo! 🫣
Co myslíte?

#asmr #medard #pranostika #cesko #cerven #leto #letojetady #hezkycesky #ceskapriroda #milujemecesko #cestujpocesku #vychodnicechy #ceskyblog
ceskazceska
ceskazceska
•
Follow
“Na Medarda krápě, 40 dní kape”, říká jedna z českým pranostik na 8. 6. 😳☔️ Déšť je potřebný a uklidňující, ale řekla bych, že za ten propršený květen už stačilo! 🫣 Co myslíte? #asmr #medard #pranostika #cesko #cerven #leto #letojetady #hezkycesky #ceskapriroda #milujemecesko #cestujpocesku #vychodnicechy #ceskyblog
4 dny ago
View on Instagram |
2/9
TVAROHOVÝ NEPEČENÝ DORT🎂🍰

3 měkké tvarohy v sáčku (3 balení po 250 g)
500 ml tučné smetany na šlehání 
2 vanilkové cukry
5 lžic moučkového cukru 
1 želatinový ztužovač
dětské nebo cukrářské piškoty (1 balení cca 240 g)
hrneček kávy
500 g jahod

1. Do velké mísy dám tvarohy, smetanu, cukry podle chuti a želatinový ztužovač podle návodu na obalu. Šlehačem prošlehám.
2. Piškoty jeden po druhém namáčím ve vychladlé silné kávě a vedle sebe je skládám do dortové formy. 
3. Na piškoty dám vrstvu tvarohové směsi a na ni na plátky nebo na kostičky nakrájené jahody. Vše opakuji – piškoty, tvaroh, jahody.
4. Na noc dám dort zatuhnout do lednice a druhý den si na něm pochutnáme. 🥰

#dort #nepecenydort #jahody #jahodovydort #leto #jaro #recept #recepty #jednoducherecepty #rychlyrecept #rychlerecepty #videorecept #foodstyling #foodstagram #foodie #sladke #milujemesladke
ceskazceska
ceskazceska
•
Follow
TVAROHOVÝ NEPEČENÝ DORT🎂🍰 3 měkké tvarohy v sáčku (3 balení po 250 g) 500 ml tučné smetany na šlehání 2 vanilkové cukry 5 lžic moučkového cukru 1 želatinový ztužovač dětské nebo cukrářské piškoty (1 balení cca 240 g) hrneček kávy 500 g jahod 1. Do velké mísy dám tvarohy, smetanu, cukry podle chuti a želatinový ztužovač podle návodu na obalu. Šlehačem prošlehám. 2. Piškoty jeden po druhém namáčím ve vychladlé silné kávě a vedle sebe je skládám do dortové formy. 3. Na piškoty dám vrstvu tvarohové směsi a na ni na plátky nebo na kostičky nakrájené jahody. Vše opakuji – piškoty, tvaroh, jahody. 4. Na noc dám dort zatuhnout do lednice a druhý den si na něm pochutnáme. 🥰 #dort #nepecenydort #jahody #jahodovydort #leto #jaro #recept #recepty #jednoducherecepty #rychlyrecept #rychlerecepty #videorecept #foodstyling #foodstagram #foodie #sladke #milujemesladke
3 týdny ago
View on Instagram |
3/9
SIRUP Z BEZU ČERNÉHO 🫶

Uvádím základní míry, ale dávku určitě několikrát znásobte. Ideálně na jedno várku tak, kolik hrnec pojme.

1 l vody
1 citron ideálně v BIO kvalitě
1 kg třtinového cukru
15 g kyseliny citronové
40 květů bezu černého (osobně nepočítám, trhám co nejvíc se vejde do vody)
Pro výraznější chuť přidávám listy meduňky a máty cca 15 stonků i víc

1. Nejprve převařím vodu a nechám ji vychladnout. Nasbírám kvítky bezu, meduňky, máty a omytý citron nakrájím na plátky.
2. Do vychladlé vody ponořím květy bezu. Meduňku a mátu promnu v ruce, aby se narušila její struktura a od stonků natrhám lístky do vody. Přidám nakrájený citron a vsypu kyselinu citronovou. V chladnějším temném místě nechám 24 hod odležet (např. ve sklepě nebo ve spíži).
3. Po 24 hod květy i lístky jsou vylouhované a změnily barvu. Přes plátýnko nebo utěrku přecedím do hrnce, přidám cukr, promíchám a lehce zahřívám, aby se cukr rozpustil. Sirup by se neměl vařit, aby se zachovalo co nejvíce cenných látek. 
Zkoušela jsem to i bez vaření a taky to jde v menší dávce nebo s použitím moučkového cukru. 

Ještě horké plním do perfektně čistých sklenic, uzavřu je a položím na víčko do vychladnutí. Skladuji v lednici nebo chladném sklepě. Teoreticky tam vydrží několik měsíců, prakticky je to už věc jiná… 🙂 
Ředím vodou podle chuti.

Recept si nezapomeňte uložit.💕

#bezovysirup #bezinky #bezcerny #bezovalimonada #recept #jaro #rychlerecepty #kveten #rychlyrecept #videorecept #leto #ceskyfoodblog
ceskazceska
ceskazceska
•
Follow
SIRUP Z BEZU ČERNÉHO 🫶 Uvádím základní míry, ale dávku určitě několikrát znásobte. Ideálně na jedno várku tak, kolik hrnec pojme. 1 l vody 1 citron ideálně v BIO kvalitě 1 kg třtinového cukru 15 g kyseliny citronové 40 květů bezu černého (osobně nepočítám, trhám co nejvíc se vejde do vody) Pro výraznější chuť přidávám listy meduňky a máty cca 15 stonků i víc 1. Nejprve převařím vodu a nechám ji vychladnout. Nasbírám kvítky bezu, meduňky, máty a omytý citron nakrájím na plátky. 2. Do vychladlé vody ponořím květy bezu. Meduňku a mátu promnu v ruce, aby se narušila její struktura a od stonků natrhám lístky do vody. Přidám nakrájený citron a vsypu kyselinu citronovou. V chladnějším temném místě nechám 24 hod odležet (např. ve sklepě nebo ve spíži). 3. Po 24 hod květy i lístky jsou vylouhované a změnily barvu. Přes plátýnko nebo utěrku přecedím do hrnce, přidám cukr, promíchám a lehce zahřívám, aby se cukr rozpustil. Sirup by se neměl vařit, aby se zachovalo co nejvíce cenných látek. Zkoušela jsem to i bez vaření a taky to jde v menší dávce nebo s použitím moučkového cukru. Ještě horké plním do perfektně čistých sklenic, uzavřu je a položím na víčko do vychladnutí. Skladuji v lednici nebo chladném sklepě. Teoreticky tam vydrží několik měsíců, prakticky je to už věc jiná… 🙂 Ředím vodou podle chuti. Recept si nezapomeňte uložit.💕 #bezovysirup #bezinky #bezcerny #bezovalimonada #recept #jaro #rychlerecepty #kveten #rychlyrecept #videorecept #leto #ceskyfoodblog
3 týdny ago
View on Instagram |
4/9
Hrnkový recept na mramorovou bábovku zvládne určitě každý. 🙌

1 hrnek cukru
2 vejce
1/2 hrnku oleje
2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek mléka
prášek do pečiva
vanilkový cukr
kůra z citronu
2 lžíce kakaa

Postup:

1. Smíchám cukr s vejci, přidám olej, mouku, mléko, prášek do pečiva, vanilkový cukr a dobře promíchám.

2. Rozdělím těsto do dvou misek. Do jedné misky přidám podle chuti nastrouhanou kůru z citronu (nejlépe v bio kvalitě, nebo z citronu, který jsem nechala koupat se v octě cca 10 min).

3. Do další misky s těstem dám holandské kakao a promíchám.

5. Těsto naliji do vymazané formy a peču na 180°C asi 40 min.

Po upečení ještě horkou bábovku vyklopím na talíř, jde tak snadno. 👍

P.S.: Někdy prostě jen všechny ingredience smíchám pomocí šlehače a je to! ✌️

Recept si uložte.♥️

Těším se na vás u dalšího videa. 
Jana

#babovka #hrnkovyrecept #hrnickovyrecept #rychlerecepty #recept #rychlyrecept #milujemesladke #peceni #sladkepeceni #dnespecu #hezkycesky #videorecept #moucnik #ceskyblog #ceskyfoodblog #denmatek
ceskazceska
ceskazceska
•
Follow
Hrnkový recept na mramorovou bábovku zvládne určitě každý. 🙌 1 hrnek cukru 2 vejce 1/2 hrnku oleje 2 hrnky polohrubé mouky 1 hrnek mléka prášek do pečiva vanilkový cukr kůra z citronu 2 lžíce kakaa Postup: 1. Smíchám cukr s vejci, přidám olej, mouku, mléko, prášek do pečiva, vanilkový cukr a dobře promíchám. 2. Rozdělím těsto do dvou misek. Do jedné misky přidám podle chuti nastrouhanou kůru z citronu (nejlépe v bio kvalitě, nebo z citronu, který jsem nechala koupat se v octě cca 10 min). 3. Do další misky s těstem dám holandské kakao a promíchám. 5. Těsto naliji do vymazané formy a peču na 180°C asi 40 min. Po upečení ještě horkou bábovku vyklopím na talíř, jde tak snadno. 👍 P.S.: Někdy prostě jen všechny ingredience smíchám pomocí šlehače a je to! ✌️ Recept si uložte.♥️ Těším se na vás u dalšího videa. Jana #babovka #hrnkovyrecept #hrnickovyrecept #rychlerecepty #recept #rychlyrecept #milujemesladke #peceni #sladkepeceni #dnespecu #hezkycesky #videorecept #moucnik #ceskyblog #ceskyfoodblog #denmatek
1 měsíc ago
View on Instagram |
5/9
PRVNÍ MÁJ & SVÁTEK PRÁCE
jsme letos oslavili prací na zahradě. ☺️ Pusu jsme si pak dali na zahradě pod rozkvetlou arónií. ☺️
Takhle krásně nás před týdnem zachytila @michaela.kozena.photography 📸😍

A co říká tradice?

Prvomájové políbení 🌸😘pod rozkvetlou třešní, jabloní či jiným stromem je romantický zvyk. Polibek ženám slibuje celoroční krásu, zdraví, lásku a zamilovanému páru zajišťuje plodnost.🤰 Líbací tradice ale není nijak stará, jelikož ještě v 19. století nebylo možné, aby si zamilovaní projevovali svou náklonnost polibkem na veřejnosti.☺️ Polibek byl považován za velmi intimní projev lásky.🫣🫢 Pusy pod rozkvetlým stromem nejspíš přišly až s úspěchem Máje Karla Hynka Máchy. 

Před tím byly na vesnicích zvykem tzv. chodníčky lásky, které spojovaly chalupy, kde mladí milenci s rodiči bydleli. Ještě před rozbřeskem zamilované dvojice cestičky vysypávaly pilinami, pískem nebo vápnem, aby tak daly všem ve vsi najevo, že se milují. 🥰

Další tradici byly malé májky. Vedle těch velkých Májek vztyčených na obci, stavěli svobodní chlapci své osobní malé májky (většinou pentlemi ozdobené mladé napučené břízky) před okny dívky, které chtěli vyjádřit svou náklonnost a okouzlit ji.💘

#prvnimaj #kveten #maj #tradice #jaro #cesketradice #svateklasky
PRVNÍ MÁJ & SVÁTEK PRÁCE
jsme letos oslavili prací na zahradě. ☺️ Pusu jsme si pak dali na zahradě pod rozkvetlou arónií. ☺️
Takhle krásně nás před týdnem zachytila @michaela.kozena.photography 📸😍

A co říká tradice?

Prvomájové políbení 🌸😘pod rozkvetlou třešní, jabloní či jiným stromem je romantický zvyk. Polibek ženám slibuje celoroční krásu, zdraví, lásku a zamilovanému páru zajišťuje plodnost.🤰 Líbací tradice ale není nijak stará, jelikož ještě v 19. století nebylo možné, aby si zamilovaní projevovali svou náklonnost polibkem na veřejnosti.☺️ Polibek byl považován za velmi intimní projev lásky.🫣🫢 Pusy pod rozkvetlým stromem nejspíš přišly až s úspěchem Máje Karla Hynka Máchy. 

Před tím byly na vesnicích zvykem tzv. chodníčky lásky, které spojovaly chalupy, kde mladí milenci s rodiči bydleli. Ještě před rozbřeskem zamilované dvojice cestičky vysypávaly pilinami, pískem nebo vápnem, aby tak daly všem ve vsi najevo, že se milují. 🥰

Další tradici byly malé májky. Vedle těch velkých Májek vztyčených na obci, stavěli svobodní chlapci své osobní malé májky (většinou pentlemi ozdobené mladé napučené břízky) před okny dívky, které chtěli vyjádřit svou náklonnost a okouzlit ji.💘

#prvnimaj #kveten #maj #tradice #jaro #cesketradice #svateklasky
PRVNÍ MÁJ & SVÁTEK PRÁCE
jsme letos oslavili prací na zahradě. ☺️ Pusu jsme si pak dali na zahradě pod rozkvetlou arónií. ☺️
Takhle krásně nás před týdnem zachytila @michaela.kozena.photography 📸😍

A co říká tradice?

Prvomájové políbení 🌸😘pod rozkvetlou třešní, jabloní či jiným stromem je romantický zvyk. Polibek ženám slibuje celoroční krásu, zdraví, lásku a zamilovanému páru zajišťuje plodnost.🤰 Líbací tradice ale není nijak stará, jelikož ještě v 19. století nebylo možné, aby si zamilovaní projevovali svou náklonnost polibkem na veřejnosti.☺️ Polibek byl považován za velmi intimní projev lásky.🫣🫢 Pusy pod rozkvetlým stromem nejspíš přišly až s úspěchem Máje Karla Hynka Máchy. 

Před tím byly na vesnicích zvykem tzv. chodníčky lásky, které spojovaly chalupy, kde mladí milenci s rodiči bydleli. Ještě před rozbřeskem zamilované dvojice cestičky vysypávaly pilinami, pískem nebo vápnem, aby tak daly všem ve vsi najevo, že se milují. 🥰

Další tradici byly malé májky. Vedle těch velkých Májek vztyčených na obci, stavěli svobodní chlapci své osobní malé májky (většinou pentlemi ozdobené mladé napučené břízky) před okny dívky, které chtěli vyjádřit svou náklonnost a okouzlit ji.💘

#prvnimaj #kveten #maj #tradice #jaro #cesketradice #svateklasky
PRVNÍ MÁJ & SVÁTEK PRÁCE
jsme letos oslavili prací na zahradě. ☺️ Pusu jsme si pak dali na zahradě pod rozkvetlou arónií. ☺️
Takhle krásně nás před týdnem zachytila @michaela.kozena.photography 📸😍

A co říká tradice?

Prvomájové políbení 🌸😘pod rozkvetlou třešní, jabloní či jiným stromem je romantický zvyk. Polibek ženám slibuje celoroční krásu, zdraví, lásku a zamilovanému páru zajišťuje plodnost.🤰 Líbací tradice ale není nijak stará, jelikož ještě v 19. století nebylo možné, aby si zamilovaní projevovali svou náklonnost polibkem na veřejnosti.☺️ Polibek byl považován za velmi intimní projev lásky.🫣🫢 Pusy pod rozkvetlým stromem nejspíš přišly až s úspěchem Máje Karla Hynka Máchy. 

Před tím byly na vesnicích zvykem tzv. chodníčky lásky, které spojovaly chalupy, kde mladí milenci s rodiči bydleli. Ještě před rozbřeskem zamilované dvojice cestičky vysypávaly pilinami, pískem nebo vápnem, aby tak daly všem ve vsi najevo, že se milují. 🥰

Další tradici byly malé májky. Vedle těch velkých Májek vztyčených na obci, stavěli svobodní chlapci své osobní malé májky (většinou pentlemi ozdobené mladé napučené břízky) před okny dívky, které chtěli vyjádřit svou náklonnost a okouzlit ji.💘

#prvnimaj #kveten #maj #tradice #jaro #cesketradice #svateklasky
ceskazceska
ceskazceska
•
Follow
PRVNÍ MÁJ & SVÁTEK PRÁCE jsme letos oslavili prací na zahradě. ☺️ Pusu jsme si pak dali na zahradě pod rozkvetlou arónií. ☺️ Takhle krásně nás před týdnem zachytila @michaela.kozena.photography 📸😍 A co říká tradice? Prvomájové políbení 🌸😘pod rozkvetlou třešní, jabloní či jiným stromem je romantický zvyk. Polibek ženám slibuje celoroční krásu, zdraví, lásku a zamilovanému páru zajišťuje plodnost.🤰 Líbací tradice ale není nijak stará, jelikož ještě v 19. století nebylo možné, aby si zamilovaní projevovali svou náklonnost polibkem na veřejnosti.☺️ Polibek byl považován za velmi intimní projev lásky.🫣🫢 Pusy pod rozkvetlým stromem nejspíš přišly až s úspěchem Máje Karla Hynka Máchy.  Před tím byly na vesnicích zvykem tzv. chodníčky lásky, které spojovaly chalupy, kde mladí milenci s rodiči bydleli. Ještě před rozbřeskem zamilované dvojice cestičky vysypávaly pilinami, pískem nebo vápnem, aby tak daly všem ve vsi najevo, že se milují. 🥰 Další tradici byly malé májky. Vedle těch velkých Májek vztyčených na obci, stavěli svobodní chlapci své osobní malé májky (většinou pentlemi ozdobené mladé napučené břízky) před okny dívky, které chtěli vyjádřit svou náklonnost a okouzlit ji.💘 #prvnimaj #kveten #maj #tradice #jaro #cesketradice #svateklasky
1 měsíc ago
View on Instagram |
6/9
Takhle krásně modrou letos vymalovala příroda. 💙

Nakrájela jsem 1/2 hlávky červeného zelí do hrnce, zalila vodou, aby bylo dost ponořené a šla tam dobře dát vejce, 2 lžíce octa.

Vejce jsem vařila 10 min a potom nechala v nálevu odstát 12 hod.

A bylinkové motivy? 🍀 Lístky stačí pevně upevnit v silonce. Jednoduché a krásné, co myslíte? 😊 ♥️

Krásné Velikonoce! 🐣🌷🪻

#velikonoce #tradiceprirodnibarveni #tradice #cesko #jaro #jarnitrendy
ceskazceska
ceskazceska
•
Follow
Takhle krásně modrou letos vymalovala příroda. 💙 Nakrájela jsem 1/2 hlávky červeného zelí do hrnce, zalila vodou, aby bylo dost ponořené a šla tam dobře dát vejce, 2 lžíce octa. Vejce jsem vařila 10 min a potom nechala v nálevu odstát 12 hod. A bylinkové motivy? 🍀 Lístky stačí pevně upevnit v silonce. Jednoduché a krásné, co myslíte? 😊 ♥️ Krásné Velikonoce! 🐣🌷🪻 #velikonoce #tradiceprirodnibarveni #tradice #cesko #jaro #jarnitrendy
2 měsíce ago
View on Instagram |
7/9
Věděli jste, že mazanec se poprvé objevil už ve středověku?

Ale v podobě, jak ho známe dnes, se peče až od 18. století.

Je symbolem konce půstu a každá surovina má svůj význam:

kříž – požehnání,
kulatý tvar – znovuzrození,
rozinky – plodnost a hojnost,
mandlové lupínky – bohatství.

Recept na mazanec najdete na mém webu ceskazceska.cz

Chcete víc zajímavostí a receptů? Sledujte můj profil!♥️ 

#mazanec #velikonoce #tradice #recepty #foodblog #recept #velikonocnirecepty #ceskezvykyatradice #cesko #ceskyfoodblog
ceskazceska
ceskazceska
•
Follow
Věděli jste, že mazanec se poprvé objevil už ve středověku? 
Ale v podobě, jak ho známe dnes, se peče až od 18. století. Je symbolem konce půstu a každá surovina má svůj význam: 
kříž – požehnání,
kulatý tvar – znovuzrození,
rozinky – plodnost a hojnost,
mandlové lupínky – bohatství. Recept na mazanec najdete na mém webu ceskazceska.cz Chcete víc zajímavostí a receptů? Sledujte můj profil!♥️ #mazanec #velikonoce #tradice #recepty #foodblog #recept #velikonocnirecepty #ceskezvykyatradice #cesko #ceskyfoodblog
2 měsíce ago
View on Instagram |
8/9
Na Zelený čtvrtek se všude rozléhalo ticho. 🤫Nezvonily zvony 🔕a někde se dokonce i kravám sundávaly zvony z krku. 🐮 Říkalo se, že „zvony odletěly do Říma“ a opět se rozezní při mši na Bílou sobotu. 

Funkci zvonů přebírali (a někde stále přebírají) chlapci „vrkáči“, někde i holky. Vrkáči chodili ve skupině po vesnicích s řehtačkami (vrkačkami, klepačkami, hrkačkami, chřestačkami) při každém klekání – časně ráno, v poledne a večer. Jejich obchůzky končily na Bílou sobotu, kdy obcházeli domy a říkali básničky o Jidášovi. Někde dostali kapesné, někde něco dobrého. 💸🤑

Hospodyně na Zelený čtvrtek vstávaly časně ráno, zametly dům a smetí donesly na křižovatku. To mělo zaručit, že se v domě nebudou držet blechy,… 🧹

Na Zelený čtvrtek se podle tradice jedlo něco zeleného, ať už špenát, špenátová polévka, jarní bylinková polévka, česnečka rovněž s mladými bylinkami, hrách, zelí, bylinková nádivka. 🥬🌱🌿

Pekly se sladké jidáše s medem. Med nesměl být kupovaný, ale darovaný. Darovaný med měl chránit před hadím ušknutím a žihadly.🐝🐍

Proč Zelený čtvrtek?🍀
Název vznikl zkomolením původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (Zelený čtvrtek).

A proč se má jíst něco zeleného? 🤔
Prý proto, abysme byli celý rok zdraví a svěží, jako je barva bylinek, které právě raší. Tenhle zvyk nemá nic společného s křesťanskou tradicí, spíše se ujal podle zkomoleného německého názvu tohoto dne. 🙂

#zelenyctvrtek #tradice #velikonoce #velikonoce2025 #hezkycesky #dnesjim #recepty #recepty #tradicni #tradicnikuchyne #cesko
ceskazceska
ceskazceska
•
Follow
Na Zelený čtvrtek se všude rozléhalo ticho. 🤫Nezvonily zvony 🔕a někde se dokonce i kravám sundávaly zvony z krku. 🐮 Říkalo se, že „zvony odletěly do Říma“ a opět se rozezní při mši na Bílou sobotu. Funkci zvonů přebírali (a někde stále přebírají) chlapci „vrkáči“, někde i holky. Vrkáči chodili ve skupině po vesnicích s řehtačkami (vrkačkami, klepačkami, hrkačkami, chřestačkami) při každém klekání – časně ráno, v poledne a večer. Jejich obchůzky končily na Bílou sobotu, kdy obcházeli domy a říkali básničky o Jidášovi. Někde dostali kapesné, někde něco dobrého. 💸🤑 Hospodyně na Zelený čtvrtek vstávaly časně ráno, zametly dům a smetí donesly na křižovatku. To mělo zaručit, že se v domě nebudou držet blechy,… 🧹 Na Zelený čtvrtek se podle tradice jedlo něco zeleného, ať už špenát, špenátová polévka, jarní bylinková polévka, česnečka rovněž s mladými bylinkami, hrách, zelí, bylinková nádivka. 🥬🌱🌿 Pekly se sladké jidáše s medem. Med nesměl být kupovaný, ale darovaný. Darovaný med měl chránit před hadím ušknutím a žihadly.🐝🐍 Proč Zelený čtvrtek?🍀 Název vznikl zkomolením původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (Zelený čtvrtek). A proč se má jíst něco zeleného? 🤔 Prý proto, abysme byli celý rok zdraví a svěží, jako je barva bylinek, které právě raší. Tenhle zvyk nemá nic společného s křesťanskou tradicí, spíše se ujal podle zkomoleného německého názvu tohoto dne. 🙂 #zelenyctvrtek #tradice #velikonoce #velikonoce2025 #hezkycesky #dnesjim #recepty #recepty #tradicni #tradicnikuchyne #cesko
2 měsíce ago
View on Instagram |
9/9

Štítky

  • Advent
  • Bezmasá jídla
  • Brambory
  • Bylinky
  • Bábovka
  • Dýně
  • Houby
  • Hovězí maso
  • Jablka
  • Jahody
  • Jaro
  • Jihočeský kraj
  • Kapusta
  • Králičí maso
  • Královehradecký kraj
  • Kuřecí maso
  • Kynuté těsto
  • Luštěniny
  • Léto
  • Masopust
  • Mleté maso
  • Mák
  • Omáčky
  • ovoce
  • Ořechy
  • Pardubický kraj
  • Podzim
  • Povidla
  • Rozhovory
  • Ryby
  • Rychlé recepty
  • Smetana
  • Spolupráce
  • Staročeské recepty
  • Svatomartinské hody
  • Tvaroh
  • Uzené maso
  • Velikonoce
  • Vepřové maso
  • Vlog
  • Vysočina
  • Vánoce
  • Zelí
  • Zima
  • Čokoláda

Rubriky

  • Bylinky
  • Česká kuchyně
    • Cukroví
    • Hlavní jídla
    • Nápoje
    • Polévky
    • Saláty
    • Sladké
    • Slané
  • České značky
  • Nezařazeno
  • Suroviny
  • Vlogy
  • Výstupy v médiích
  • Z cest
  • Zvyky a tradice
  • Úvodní stránka
  • Česká kuchyně
  • České značky
  • Bylinky
  • Zvyky a tradice
  • Z cest
  • O mně
  • Spolupráce
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Veškeré fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a není povoleno je užívat bez povolení | Češka z Česka | Jana Jakusová © 2025
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
Tento web používá soubory cookies. NastaveníSouhlasím
Privacy & Cookies Policy

Nastavení soukromí

Tento web používá cookies k vylepšení vašeho zážitku při procházení webu. Jsou kategorizovány podle potřeby a uloženy ve vašem prohlížeči, protože jsou nezbytné pro fungování základních funkcí webu. Používáme také soubory cookie třetích stran, které nám pomáhají analyzovat a porozumět tomu, jak používáte tento web. Tyto cookies budou uloženy v prohlížeči pouze s vaším souhlasem. Máte také možnost tyto soubory cookie odhlásit. Zrušení některých těchto souborů cookie však může mít vliv na vaše prohlížení.
Necessary
Vždy povoleno
Potřebné soubory cookie jsou naprosto nezbytné pro správnou funkci webu. Tato kategorie obsahuje pouze soubory cookie, které zajišťují základní funkce a bezpečnostní funkce webu. Tyto soubory cookie neukládají žádné osobní údaje.
ULOŽIT A PŘIJMOUT